2017-18 School of the Arts Awards

By | May 10, 2018

The School of the Arts honors the achievements of a select group of students who have demonstrated excellence in their respective disciplines. The Awards Ceremony on Thursday, May 10 recognizes those who have set a standard for their peers as well as those who will follow in their footsteps.

The School also acknowledges illustrious alumni:

ALUMNI AWARDS
Award of Achievement
Robert Condy ’99
Margaret Furniss ’00
Kevin Hamilton ’95

Award for Philanthropy
Matthew Kennedy ‘00

Award for Service 
Gregory Joye ’95

Young Alumnus Award
Ashley Fabian ’13

ART and ARCHITECTURAL HISTORY
School of the Arts Scholars
Alana Marie McDonald
Madison Rae Moga
Madeline Meriwether Stauss
Charles Richard Paine

Outstanding Student Award
Madeline Grace Hickey

Dean’s Excellence Award
Brittany Alyce Marino

HISTORIC PRESERVATION & COMMUNITY PLANNING
School of the Arts Scholars
Madison Rae Moga
Ellison Drew Whittle
Flannery Hudson Wood
Hunter Gray Macdonald
Elliot Slovis
Anna Catherine Carroll
Victoria Catherine Futrell
Charles Richard Paine

Outstanding Student Award
Elizabeth Kingsley Crimmins
Ashley Nichole Davis
Madeline Claire Petty
Elliot Louis Slovis
Madison Rae Moga
Charles Richard Paine
Anna Catherine Carroll

Dean’s Excellence Award
Alison Kathleen Deyo

ARTS MANAGEMENT
School of the Arts Scholars
Caitlin Billard
Peter Brokaw
Jenna Eberhardt
Olivia Gawler
Alexander Hunter
Victoria Kabernagel
Alana McDonald
Cameron Mills
Jordan Nolte
Emma Penny
Carter Rice
Tyler Sim
Chloe Spellman
Madeline Stauss
Allie Stubbs
Caroline Tweedy
Ariel Zambrano

Outstanding Student Award
Shiclasia Brown
Sean Colby
Macie Farley
Amber Fuchs
Parker Galvin
Olivia Gawler
Alexander Hunter
Carter Rice
Shannon Roudebush
Chloe Spellman
Elizaveta Talantova
Katherine Wilson

Dean’s Excellence Award
Victoria Kabernagel

Julie Jett Arts Management Citizenship Award
Emma Penny

Dr. Norton M. Seltzer Prize in Arts Management
Ariel Zambrano

MUSIC
School of the Art Scholars
Maxx Bradley
Anna Galura
Le’ah Griggs
Mary Ott

Outstanding Student Award
Maxx Bradley
Anna Galura
Le’ah Griggs
Mary Ott
Bates O’Neal
Mengting You
Kiri Taylor

Dean’s Excellence Award
Bates O’Neal

Mary Stewart Allan Award for Violin
Taylor Holloway

Marguerite Elfe Erckman Vocal Award
Jasmine Crowder
McKenzie Anderson

The Deborah and John Zeigler String Award
Anna Galura

The Melvin H. & Virginia Peacock Goodwin Award for Instrumental Performance
Lauren Johnson

Edwin Davis Peacock Award for Excellence in Piano
Eleni Kamaratou

Reba Kinne Huge Award in Music
Tianyu Liu
Jessica Shamble

Sue Simons Wallace Award for Excellence in Music
Tianyu Liu

The Music Department Alumni Award
Maxx Bradley

Bunnie Monger Memorial Award
Bates O’Neal

Robert and Pamela Dickson Outstanding Achievement in Violin Award
Tianyu Liu

STUDIO ART
School of the Arts Scholars
Drew Whittle
Jordan Poole
Madison Fabian
Fran Palazuelos
Marissa Dixon

Outstanding Student Award
Hunter Sturgill
Madison Fabian
Klair Davis
Hope Morgan
Calder Jose
Fran Palazuelos

Dean’s Excellence Award
Michael Wiser

The Artists and Craftsman Award
Amy Hill Hyman

Brian and Kathryn Rutenberg Studio Art Award
Alexa Hennessy
Andy Carver
Elijah Collins
Natalea-Rae Gibbons

The Corrie McCallum Award for Printmaking
Jessi Davison

The Laura M. Bragg Memorial Award
Dontre Major

Dr. Norton M. Seltzer Prize in Studio Art
Hope Morgan

Dr. Norton M. Seltzer Prize for Young Contemporaries
Dontre Major

Summerville Artists Guild Award in Memory of Detta Zimmerman
Sydney Lovice

The Tyzack Prize
Drew Whittle

THEATRE and DANCE
School of the Arts Scholars
Jennifer Bettke
Carrie Ferrelli
Ashleigh McGaha
Kathryn Noel
Abriana Quiñones
Victoria Kabernagel
Christina Mahaffie

Outstanding Student Award in Theatre
Carrie Ferrelli
Gibson Carter
Jenny Bettke
Jennifer Asouzu

Outstanding Student Award in Dance
Bailey McFaden

Dean’s Excellence Award (Theatre)
Jennifer Asouzu

Dean’s Excellence Award (Dance)
Victoria Kabernagel

Arthur McDonald Award for Theatre
Josiah Albright

Center Stage Award
Gibson Carter

Eliza Ingle Dance Honor
Christina Hughes

Faculty Award of Merit – Theatre & Dance Faculty Award
Felise Horne
Flynn Valentine
Nathan Cooper
Kenya Gadsden
Mattie Rogers
Sylvie Lexow

Franklin B. Ashley Playwriting Award
Brent Dorwart

Future Teacher Award
Ashleigh McGaha

Hannah Strickland Award for Excellence in Design
Ceili Hesselgrave Enron Set Design

Kathryn Norton Award for Service
Bailey McFaden

Maria Alicia Elfe Award for Theatre
Abriana Quiñones

Dr. Norton M. Seltzer Prize in Theatre
Brent Dorwart

Valerie Morris Award for an Outstanding Performance
by an Actor or an Actress in a Play
Abriana Quiñones – The Trojan Women
Javaron Conyers – Chore Monkeys

ADDITIONAL AWARDS
Jean W. Johnson Study Abroad Awards
Abigail Dentler | Academic Programs Int’l – Florence Italy (fall 2017)
Hailey Wilson | SAI: Florence University for the Arts, Florence Italy (fall 2017)
Emma Penny | College of Charleston in Spain (spring 2018)
Anna Schuldt | American College of Greece (spring 2018)
Anna Drechsler | American College of Greece (spring 2018)
Abby Foss | University of Leeds (spring 2018)
Elizabeth Alexander | Burren College of Art in Ireland (spring 2018)
Rosie McWilliams | University of Westminster (spring 2018)
Christina Hughes | CofC Performing Arts in Cuba (spring 2018)
Bailey McFaden | CofC Performing Arts in Cuba (spring 2018)
Emily Tran | CofC Performing Arts in Cuba (spring 2018)
Maxx Bradley | 4th Summer Music Performance Program at Anatolia College, Greece (summer 2018)
Celeste Caldwell | CofC in Sweden: Studio Art (summer 2018)
Sabrina De’Andrea | IES Abroad: Dublin Summer Intensive Acting Program (summer 2018)
William Goss | 4th Summer Music Performance Program at Anatolia College, Greece (summer 2018)
Savanna Heim | CofC in London + Paris: Architectural History and Urban Studies (summer 2018)
Eleni Kamaratou | Obidos International Piano Masterclass and Festival, Portugal (summer 2018)
Callista Milligan | Arts Management in Sweden (summer 2018)

The Wattle and Daub Travel Award
Anna Drechsler
Abby Foss

Scott Shanklin-Peterson Internship Awards
María Carillo-Marquina | fall 2017
Sessalie Gore | fall 2017
Sachiko Higaki | fall 2017
Caroline Tweedy | fall 2017
Caitlin Billard | spring 2018
Anel Khasiyetova | spring 2018
Shannon Roudebush | spring 2018
Hailey Wilson | spring 2018

COLLEGE OF CHARLESTON AWARDS
ExCEL Awards (Excellence in Collegiate Education and Leadership Awards)
Omar Valencia & Ninerveh Williams | Outstanding Student of the Year, School of the Arts
Shiclasia Brown | Outstanding Female Student Athlete of the Year
Ariel Zambrano | Outstanding Bonner Leader Award

STATE, REGIONAL AND NATIONAL AWARDS
South Carolina National Association of Teachers of Singing (NATS) Auditions
Chris Prohaska | qualified for both Musical Theatre and Classical categories
Jessica Shamble | qualified for and then won both Musical Theatre and Classical categories; advances to National YouTube Round
Kayla Moog
India Foster
Harper Mobley
Zahdriq Graves
Eli Major-Wright
Taylor Moody
Mary Ott | regional winner
Allie Crawford
Lucy Mulkeen
Jasmine Crowder | regional winner
Michael Owens
Bates O’Neal

Theatre Awards
Nathan Cooper | The Legacy Award for unrealized project Set Design for Macbeth, Kennedy Center American College Theatre Festival
Kirstin McWaters | 1st place for David Weiss Regional Design for her set design of unrealized project for Macbeth
Carrie Ferrelli | Southeastern Theatre Conference Undergraduate Scenic Design Award (3rd Place)
Ceili Hesselgrave | Southeastern Theatre Conference Undergraduate Scenic Design Award (1st Place), Student Choice Award for Set Design of Enron, Kennedy Center American College Theatre Festival
Natasha Cox | Southeastern Theatre Conference Undergraduate Costume Design Award (1st Place), Honorable Mention for Costume Design of Enron, Kennedy Center American College Theatre Festival